Gabinet Logopedyczny Poznań
Logopeda dla dzieci

Słomki jako profilaktyka logopedyczna

Słomki jako ćwiczenie w Gabinecie Logopedycznym

Picie przez słomkę to ważna umiejętność. Są również świetnym urozmaiceniem ćwiczeń logopedycznych ( jako ćwiczenia motoryki artykulacyjnej, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia prawidłowego połykania). Picie przez słomkę jednak nie zawsze jest takie proste i oczywiste dla malucha, wówczas możemy zacząć od zakupu saszetki w której umieszczamy płyn, wkładamy tam naszą słomkę i w ustach malucha, a następnie delikatnie naciskamy saszetkę.


W kolejnym etapie podajemy dziecku słomkę twardą i z szeroką podstawą, która będzie jedną z najłatwiejszych słomek – którą łatwiej objąć ustami. Możemy zacząć od słomek grubszych, prostych i po jakimś czasie zwiększać poziom trudności zamieniając słomki na coraz cieńsze i zakręcone, wodę można zamienić na zagęszczony płyn.

Ćwiczenia takie sprawdzają się między innymi u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, ponieważ wzmacniają mięsień okrężny ust. Polecam także użycie słomek u dzieci z seplenieniem międzyzębowym i nieprawidłową pozycją spoczynkową języka i ust. Słomki mogą być atrakcyjną alternatywa profilaktyki logopedycznej.